אנוסארה יוגה

מידע מקיף על אנוסארה יוגה תרגול ותנוחות

במגזר שלנו בתרגול יוגה, אנחנו נתקלים תדיר בתהיות כמו "מה זה אנוסארה יוגה" ובחשיבות לפילוסופית אנוסארה יוגה. זרם זה, שהוא יותר מנהוג בכל קצוות העולם, הגיע אלינו גם לישראל ומציע נקודת מבט חדשה על התרגול האישי והקהילתי שלנו. אנוסארה מתאפיינת בקידום ערכים של טוב הפנימי ובחיבור לפילוסופיה הטנטרית שמקדמת חיים מלאים ועשירים במשמעות.

חוקרים אחר שיטות תרגול אנוסארה יוגה ימצאו שהיא מבוססת על תנועה ונשימה המתמזגות יחד, תוך הקדשה מיוחדת להתיישרות הגוף והנפש. בשיעורי אנוסארה יוגה, אנחנו לומדים לא רק מצבים גופניים, אלא גם איך לחיות את היוגה מחוץ למזרן.

מידע מקיף על אנוסארה יוגה תרגול ותנוחות

המבוא לאנוסארה יוגה ומאפייניה הייחודיים

במרכז תרגול אנוסארה יוגה עומדת הרצון לאפשר חוויה אישית וקהילתית המושתתת על פילוסופיה טנטרית ועל עקרונות אנוסארה יוגה, המאפיינים אותה כשיטה ההוליסטית ועמוקה. היא מהווה גפן מושרשת במיוחד ביבשתנו, מזמינה מתרגלים לבחון מחדש את מהות הקיום שלהם דרך תנוחות יוגה ממוקדות ומחויבות לערכים עקרוניים.

עקרונות הללו חורצים את דרך התרגול, מהווים יסוד לכוונה הפנימית ולחיבור בין הגוף לנפש. כאשר מעורבים כוונה, התיישרות ופעולה, יוצרים התרגלים מרחב עבור חופש האישי להתפרץ ולהתבטא במלואו, תוך כדי חיבור לחוויית השייכות בקהילה (Kula), הן במישור הפיזי והן במישור הרוחני.

אנוסארה יוגה מזמינה את כל אחד להפוך את המסע האישי שלו ביוגה למסע משותף, המלווה בתובנות מעמיקות ובתחושת תמיכה מתוך הקהילה.

 • כוונה: הלב והנפש מנחים כל תנוחה ותנועה.
 • התיישרות: עבודה עם מבנה הגוף להשגת הרמוניה ואיזון.
 • פעולה: זרימת אנרגיה שמתורגלת ומועברת דרך הגוף בתנוחות מגוונות.

מורכבות התרגול אינה מתמצה רק בגישה הגופנית, אלא גם בהתנסות העמוקה, שבה העקרונות אנוסארה יוגה מהדהדים וסוחפים את המתרגל למימדים חדשים של רוחניות והכרה עצמית.

כוונההתיישרותפעולה
מובילה את הלב ומייצרת שקט פנימימחזקת את הגוף ומאזנת עמדותמתייחסת לזרימת האנרגיה במהלך התרגול
משפיעה על בחירת התנוחות וסדרןמעודדת תמיכה מודעת בתרגולאחראית לתחושת החיות וההתחדשות

במהלך תרגול אנוסארה יוגה, ניתן לחוות את הייחוד שבהתאם את עצמך לאותן עקרונות שמספקים מסגרת למיצוי הפוטנציאל האישי וקידום הגדילה הפנימית של כל אחד ואחת מאיתנו.

ג'ון פרינד וקמיעת אנוסארה יוגה

בליבה של שיטת אנוסארה יוגה עומד אדם אחד שהשפיע עמוקות, ג'ון פרינד, מייסד אנוסארה יוגה. דרכו של פרינד, ידועה בעיקר בזכות התייחסותו הייחודית ליוגה כאמנות שקשורה לעומקי הנשמה וליצירת קשרים אנושיים משמעותיים.

ביוגרפיה קצרה של מייסד אנוסארה יוגה

ג'ון פרינד, המייסד של אנוסארה יוגה, לא היה רק מורה ליוגה חדשני אלא גם מוביל תנועה אשר תרמה להפיכת היוגה לנגישה ומשמעותית יותר עבור אנשים רבים ברחבי העולם. פרינד, שתרם רבות להפץ היוגה במערב, יצר קהילה אוהבת ופתוחה המאפיינת את זרם אנוסארה יוגה עד היום.

השפעתו של פרינד על הזרם וחדשנות בתחום היוגה

בנוסף להיותו מייסד אנוסארה יוגה, השפעתו של פרינד נחשבת לרחבה בזכות הדגש על חדשנות ועל פיתוח מתודולוגיות שהקנו חשיבות גבוהה להתייחסות הרוחנית והחברתית בתרגול. פעולותיו ותפיסותיו המתקדמות הביאו ליצירת תחום שאינו נחלק לעולם אך ורק לאימונים פיזיים, אלא כולל גם רוח, נשמה וקהילה.

נקודות מרכזיות

 • אנוסארה מתאפיינת בשילוב של תנועה, נשימה ופילוסופיה טנטרית.
 • התרגול מעניק דגש על חיבור פנימי וחווית קהילה.
 • גישת אנוסארה פותחת את הדלת לחוויה רוחנית מעמיקה.
 • מתאים למי שמחפש תרגול יוגה עם ממד חברתי וקהילתי.
 • השיטה מושתתת על עקרונות של טוב לב וחיבור לעצמי.
מייסד אנוסארה יוגה

הפילוסופיה הטנטרית מאחורי אנוסארה יוגה

בתרגול שלנו באנוסארה יוגה, אנו שואפים לא רק למעוף פיזי, אלא גם להתקדמות רוחנית. הפילוסופיה הטנטרית היא לב ליבה של התרגול הזה ומכתיבה את עקרונות אנוסארה יוגה המרכזיים. רוחניות אינה בפרטים המופשטים בלבד, אלא בדיוק באיך אנו מחברים את אלה למוחשי באימוץ תנוחות יוגה. בעזרת תודעת זהות רוחנית, אנחנו שמים דגש על כל תנוחה כהבעת טוב הלב והייעוד הנשגב של הנשמה.

הפילוסופיה הטנטרית מזמינה אותנו לחוות את היקום דרך פריזמה של שלמות ואחדות, גם בין האין להוויה. אין עבורנו הפרדה חריפה בין הגשמי לרוחני, אלא כולם נתפסים כחלק ממציאות אחת, עשירה, שממנה אנו לוקחים ואליה אנו תורמים.

הטנטרה מלמדת אותנו על העוצמה שבכל אחד ואחד מאיתנו, וכיצד לחשוף ולחיות לפי אותה עוצמה אינסופית.

 • זיקה אישית: תרגול אותנטי המכבד את האופי הייחודי של כל מתרגל.
 • קהילה חיה: עבודה בקהילת מתרגלים המעצימה את החוויה המשותפת שלנו.
 • כרחם האדמה: התמודדות עמוקה עם השאלות הגדולות של קיומנו תוך חיפוש תשובות.

אנו מגלים, כי בסוף כל יום להחזיר לעולם טובתו היא ההתייחסות של אנוסארה יוגה לרוחניות. תרגול היוגה הוא אמנות שקיימת לשיפור חווית החיים, ולא סתם כמעבר גופני מנקודה אחת לשנייה. ההתמסרות שאנו רואים בפילוסופיה הטנטרית מחזירה לנו את החופש לחקור ולעמוק בהשקפות של קיומנו ביקום זה.

שלושת העקרונות המרכזיים של אנוסארה יוגה: כוונה, התיישרות ופעולה

באנוסארה יוגה, אנו רואים את התרגול כמסע שנע בין שלושה צירים מרכזיים: כוונה באנוסארה יוגה, התיישרות ופעולה. כל אחד מהם מזמין אותנו להיכנס לעולם של הופעת עמקי חברות ושיפור עצמי דרך היוגה.

 1. כוונה: אנו למדים להניע את הלב למרחב המרכזי של התרגול, ובכל תנועה או נשימה להתמיד במחשבה חיובית שתוביל אותנו לפתח מידות טובות יותר.
 2. התיישרות: העבודה עם מבנה הגוף שלנו חשובה בייחוד באנוסארה יוגה, כאשר עקרונות היישור עוזרים לנו לא רק להפחית פציעות אלא גם להגיע לרמות חדשות של התבוננות עצמית.
 3. פעולה: התוצאה האחרונה של שני העקרונות הראשונים היא זרימה של אנרגיה דרך הגוף. זו המניעה לכל תנוחת יוגה, המאפשרת תחושת חופש ואושר פנימי.

הבנה עמוקה של כוונה באנוסארה יוגה, התיישרות ופעולה מעניקה לנו מפת דרכים בה אנו יכולים לנסוע במהלך התרגול ולחוות את האיזון המושלם בין רוח לגוף.

פרקטיקה ותרגול באנוסארה יוגה

בעולמנו, תרגול אנוסארה יוגה הוא שיטה אידיאלית למי שמחפש לחזק את הגוף ולפתח יציבות רוחנית. התרגול מבוסס על סדרת תנוחות בסיסיות המתחייבות לפילוסופיה היוגית הטנטרית, ותוך כדי תרגול מתרחב גם הידע וההבנה שלנו על מהות היוגה.

תרגול אנוסארה יוגה

תנוחות ותרגולים יסודיים באנוסארה יוגה

תנוחות היוגה היסודיות באנוסארה כוללות מגוון שיטות שמעניקות לגוף כוח וגמישות. כאשר אנו מתמקדים במספר של 7 תנוחות מרכזיות, אנו מבטיחים כי כל תנוחה מתבצעת עם המקסימום יציבות ותנועה הרמונית.

קשר בין מדיטציה ויוגה בתרגול

התרגול כולל גם תרגילי מדיטציה באנוסארה יוגה, שמטרתם ליצור חיבור בין הגוף לנפש. למדיטציה חשיבות כבירה ביוגה, שכן היא מסייעת להביא לידי ביטוי את רוחניות התרגול ולהשיג איזון בין הגוף לנפש.

חמשת עקרונות ישורת האוניברסלית בתרגול אנוסארה

במהלך תרגול אנוסארה יוגה, אנו פועלים להביא את עקרונות הישורת אוניברסלית אל כל תנוחה ותרגול. האמונה שלנו היא שהתיישרות רוחנית אינה רק ביצוע פיזי של תנוחה, אלא מעשה משמעותי שבונה גשרים בין הגוף לנשמה. הנה הריכוז של חמשת העקרונות האלה, המובילים אותנו לאיזון וקורדינציה עמוקים יותר במהלך התרגול:

 • זרימה בנועם – דרישה לפתיחות ולזרמים רכים ומאוזנים בין כל חלקי הגוף.
 • העצמה שרירית – ביצוע תנוחות תוך שמירה על חוזק והעצמה פנימית של השרירים.
 • ספירלה מתרחבת ומתכנסת – השגת תחושת שחרור וקלילות דרך תנועת ספירלה ברחבי הגוף.
 • עוצמה אורגנית – פעולה מתוך ליבה פנימית של כוח, הנתמך ברקמות רכות וקשיחות של הגוף.

כל אחד מהעקרונות הללו אינו פועל לחודו, אלא מתמזג עם האחרים כדי לייצר תרגול שלם ומושלם. דרך יישום עקרונות אלו, אנו לומדים להקשיב לגוף שלנו ולעקוב אחר ההנחיות העדינות שהוא נותן לנו, מה שמעשיר ומעמיק את החוויה הרוחנית שבתרגול.

אנו מאמינים שדרך ישורת אוניברסלית באנוסארה, כל אדם יכול למצוא את המרחב שלו לגדילה רוחנית ופיזית, ולכן אנו מעניקים מקום רב ללימוד ויישום של העקרונות הללו בשיעורים והתרגולים שלנו.

תפילת האנוסארה ומשמעותה

במרכזה של אנוסארה יוגה עומדת תפילת האנוסארה, אשר מהווה ביטוי למימד הרוחני של התרגול. התפילה נושאת בחובה את מסרי הזרם היוגי ותפיסת העולם הטנטרית, ומאוירת את השאיפה לאיחוד בין הפיזי למטפיזי, בין הגוף לנשמה, לבין האני האישי לכללי.

תפילת האנוסארה בתרגול יוגה

חשיבות המימד הרוחני באנוסארה יוגה

באנוסארה יוגה אין הפרדה בין התרגול הפיזי למימד הרוחני. ההתפללות פותחת חלון להבנה עמוקה יותר של עצמנו ושל החלק שלנו ביקום. כאשר אנו מתפללים, אנו מאפשרים לכונה שלנו לעבור את גבולות הגוף ולהצטרף לאנרגיה האוניברסלית, מה שמכונן קריאה לפעולה שמתרחשת הן ברמה האישית והן ברמה הקולקטיבית – כאמנה, כיוגים היננו חלק מכול.

הבנת הפסוקים והטקסט באנוסארה יוגה

לפסוקים ולטקסטים באנוסארה יוגה יש עומק משמעותי הנלמד ומובן לאורך זמן. פסוק 9 מהווה את הליבה של התפילה ומתאר בכמה קווים את ההקשר הטנטרי והרצון להתמזג עם המקור. היכולת להבין ולחוות את הפסוקים בכל תנוחה ובכל נשימה מובילה אותנו יותר ויותר לתוך עצמנו, וכך מעצימה את התרגול הרוחני שלנו.

אנחנו מאמינים כי תפילת האנוסארה אינה רק מנוע לתרגול, אלא גם לחוויות רוחניות מעמיקות המלוות את כל נתיב חיינו.

אנוסארה יוגה כקהילה – המימד החברתי ותמיכה רוחנית

אנחנו בקהילת אנוסארה יוגה מאמינים בכוחה של הקהילה לשפר את חווית התרגול של כל אחד ואחת מאיתנו. כל חבר בקהילה נתמך ונתמך בכל שלב, מאפשר לו לחוות תמיכה רוחנית אותנטית שמקדמת התפתחות אישית ומשותפת.

חשיבות הקהילה והתמיכה ההדדית במתרגלי אנוסארה

ייחודה של קהילת אנוסארה יוגה טמון ביצירת תחושת שייכות חזקה, מה שמשפר את המוטיבציה של כל אחד מתוך האינדיבידואליזם הפרטי, לכיוון התומך באחר. תרגול בקבוצה מחזק את הרצון לפעול באופן המביא לטובת כולם.

תרומת הקהילה לחווית התרגול

רוח הקהילה מסייעת לחבריה להתמודד עם אתגרים ומספרת מגוון פרספקטיבות וחוויות שהם בעצמם מעריכים ומוסיפים עומק לניסיון היוגה המשותף. ההתחברות הבעיות והכוח לפעולה מושפעים במידה רבה מהסביבה התומכת והמחזקת.

 • הקניית תחושת ביטחון והעצמה על ידי עבודה קבוצתית.
 • שיתוף פעולה וסיוע הדדי במסגרת תרגול קבוצתי.
 • קיום אירועי קהילה ופעילויות המעודדות היכרות ויצירת חיבורים אישיים חזקים.

בסופו של דבר, אין ספק כי לחיבור הקהילתי יש השפעה משמעותית על חווית היוגה שלנו, ואנו בקהילת אנוסארה יוגה מקדישים תשומת לב רבה לפיתוח זה החשוב.

המידע הנוגע לתרגול אנוסארה יוגה בישראל

בישראל, קהילת אנוסארה יוגה גדלה ומשגשגת. בבתי היוגה והסטודיו השונים, ישנה התמקדות על התפיסה הייחודית של אנוסארה, המבוססת על שילוב של רוחניות ותנועה. בבתי יוגה אלו מתקיימים שיעורים המיישמים את עקרונות הפילוסופיה הטנטרית תוך שמירה על התיישרות גופנית וחשיבה מתמדת על הניעות והנשימה.

אנחנו מזמינים אותך להצטרף אל תרגולי אנוסארה יוגה בישראל, שם תוכל למצוא מגוון שיעורים הנמתחים לכל רמות הקושי והניסיון. תרגול יוגה למתחילים ועד המתקדמים, כל אחד יכול למצוא את דרכו לבחור מבין סוגי היוגה עד להתאמה מושלמת של רוח, גוף ונשמה.

בישראל, התרגול מתבצע תוך דגש על שלושת עקרונות המרכזיים של אנוסארה יוגה: כוונה, התיישרות ופעולה. הכוונה היא לב כל פעולה ותנוחה, התיישרות לוקחת בחשבון את המבנה האופטימלי של הגוף, והפעולה היא הזרימה האנרגטית שהגוף יוצר. בכל זאת, המיוחד בתרגול בישראל הוא שהוא גם מותאם לייחודיות של המגזר הישראלי, תוך התחשבות באתגרים וההזדמנויות שרוח הארץ מציעה.

 • התחייבות לקידום התרגול הפיזי תוך כיבוד ורכישה לעקרונות הרוחניים.
 • סדנאות, ריטריטים ופעילויות קהילתיות המעמיקים את ההתנסות ומחברים בין המתרגלים.
 • הנגשת תרגולי יוגה בישראל לציבור הרחב, תוך הבטחת סביבת לימוד בטוחה ומזמינה.

אם אתה מתעניין בתרגול יוגה בישראל, ובמיוחד בסגנון אנוסארה, אתה מוזמן לבדוק את לוח השיעורים המגוון של בתי היוגה הנבחרים. בין אם אתה בעיר או בפרברים, אתה בטוח תמצא מקום שמתאים לך לפתח ולהעמיק את התרגול שלך.

מסקנה

במסענו דרך עולמה המרתק של אנוסארה יוגה, הבנו כי לאנשים המחפשים את האיזון הגופני והרוחני, השיטה הזו עשויה להוות תשובה משמעותית. אנוסארה יוגה כוללת בחיקה גישה טנטרית פותחת אשר מזמינה כל אחד לחתור להתפתחות אישית ולשיתוף פעולה קהילתי.

בין אם אתם בתחילת דרככם ביוגה או בעלי ניסיון, הסיכוי שתמצאו באנוסארה יוגה את התרגול המביא עימו שלווה פנימית, כוח גופני וחוויית שייכות – גבוהה מאוד. דרך תרגול האנוסארה יוגה, אנו נתמקדים בהתפתחות רוחנית המובילה להתחזקות הקשר לעצמנו ולקהילה שבה אנו פועלים.

לסיכום, המידע על אנוסארה יוגה מלמד אותנו על שיטה רבת-עוצמה, עם מעמד בינלאומי ותיק בעולם היוגה. אנוסארה יוגה, המבוססת על התיישרות גופנית והתודעה הרוחנית, מזמינה כל איש ואשה מכל רקע ורמת מיומנות להיות חלק ממשפחה גדולה יותר, ולחוות תרגול השואף להגשמת הפוטנציאל האנושי. למי מתאים אנוסארה יוגה? נראה כי התשובה היא – לכולנו.

שאלות נפוצות על אנוסארה יוגה

מה זה אנוסארה יוגה?

אנוסארה יוגה היא שיטת יוגה מודרנית המתבססת על עקרונות היוגה הקלאסית ובוקרת בפילוסופיה הטנטרית. היא מתמקדת בחיבור בין הגוף לנפש דרך תרגול מדויק ומודע של תנוחות יוגה (אסאנות), שנועדו להשיג שיווי משקל ואיזון פנימי.

כיצד מתבצע תרגול אנוסארה יוגה?

תרגול אנוסארה יוגה כולל אסאנות (תנוחות), פראניאמה (תרגולי נשימה), מדיטציה ופילוסופיה. כל אסאנה מבוצעת תוך כדי מיקוד בכוונה, התיישרות ופעולה. מורה מוסמך מלווה את המתרגלים ומעניק הדרכה אישית כדי להבטיח שהתרגול ייעשה בבטחה וביעילות.

מהי פילוסופית אנוסארה יוגה?

פילוסופיית אנוסארה יוגה מבוססת על תפיסת העולם הטנטרית, שלפיה יש בכל אחד מאיתנו תכונות טובות ואור פנימי. היא מעודדת קבלה ואהבה עצמית ומדגישה את חשיבות חיים כנים ושמחים באורח חברתי וחיבור לקהילה.

מהם עקרונות אנוסארה יוגה?

עקרונות אנוסארה יוגה כוללים מגוון התייחסויות לתרגול היוגה. הם כוללים בין היתר את שלושת המרכיבים המרכזיים: כוונה, התיישרות ופעולה. כמו כן, ישנן תרגילי נשימה, מדיטציה ולימוד טקסטים רוחניים.

מהי פילוסופיה טנטרית?

פילוסופיה טנטרית היא מערכת של התפיסות והעקרונות הרוחניים המתוארים במסורת הטנטרה, אשר קשורים להינדואיזם ולבודהיזם. הטנטרה משתמשת בטקסים, במדיטציות, בקריאה ובמנטרות ליצירת התקדמות רוחנית ולהבנת העצמי הפנימית והאוניברסלית.

מהו רוחניות בתרגול?

רוחניות בתרגול היוגה, ובפרט באנוסארה יוגה, היא העקרון שתרגול היוגה אינו מוגבל רק לאספקט הגופני אלא גם כולל פיתוח של הממד הרוחני. זה כולל מדיטציה, מחשבה חיובית, והתחברות למעמקי הנשמה ולחוכמה עתיקה.

מי יכול לתרגל אנוסארה יוגה?

אנוסארה יוגה נגישה לכל אדם, ללא תלות במצבו הגופני, הרוחני או הניסיון הקודם שלו ביוגה. היא מתאימה למתחילים ולמתרגלים מתקדמים כאחד, ומציעה מגוון רמות וגיוונים של תרגול.

מה ההבדל בין אנוסארה יוגה לסגנונות יוגה אחרים?

ההבדל העיקרי של אנוסארה יוגה ביחס לסגנונות יוגה אחרים הוא בגישת ההתייחסות לתרגול, שמודגשת בכוונה הרוחנית ובאמירת התפילה לפני התרגול. זהו סגנון יוגה שמחבר בין האספקט הרוחני לגופני באופן מאוד ברור ומודע יותר מאשר בסגנונות אחרים.

כיצד אני יכול/ה להתחיל לתרגל אנוסארה יוגה?

הדרך הטובה ביותר להתחיל לתרגל אנוסארה יוגה היא למצוא מורה מוסמך ולהירשם לקורס או לשיעור המתאימים לרמת הניסיון שלך. מומלץ להתחיל בשיעורים בסיסיים, ללמוד את העקרונות הבסיסיים ולהתרגל בהדרגה.

האם יש מרכזים לאנוסארה יוגה בישראל?

כן, יש בישראל מרכזים ואולמות שמתמחים באנוסארה יוגה, שבהם מתקיימים שיעורים וסדנאות לכל רמות המתרגלים. ניתן לחפש באינטרנט או להתייעץ בקהילה המקומית של היוגה על מנת למצוא את המתאים ביותר לכם.

מאמרים אחרונים >>

עוד מידע בנושא שעשוי לעניין אותך >>

תרגול יוגה בהריון

יוגה בהריון

תרגול יוגה במהלך ההריון הוא חיוני ובריא. תנוחות היוגה מגמישות את השרירים והמפרקים ומשחררות מתח

לקריאה »
אימון יוגה

אימון יוגה

אימון יוגה הוא משנה את הגוף והנפש. האימון כולל תרגול תנוחות יוגה, התבוננות בנשימה ומדיטציה.

לקריאה »