יוגה בהריון

תרגול יוגה בהריון

תרגול יוגה במהלך ההריון הוא חיוני ובריא. תנוחות היוגה מגמישות את השרירים והמפרקים ומשחררות מתח וכאב האופייניים לתקופת היריון. תרגול היוגה בהריון מכין את הגוף לקראת הלידה ומתמודד עם סימפטומים כמו כאבים באגן, בצקות ודליות ברגליים וקשיי נשימה. גם חיזוק שרירי קרקעית האגן הינו חשוב במהלך ההריון והלידה וניתן למנוע חתך במהלך הלידה ודליפות שתן וצניחת איברים בהמשך.

תרגול יוגה בהריון
יוגה-בהריון

סיכום עיקרי

 • תרגול יוגה בהריון מגמיש את השרירים והמפרקים.
 • תרגול היוגה מתמודד עם סימפטומים כמו כאבים באגן וברגליים.
 • חיזוק שרירי קרקעית האגן יכול למנוע חתך במהלך הלידה.

יוגה בהריון לשיפור הגוף

תרגול היוגה בהריון משפר את הגוף על כמה צירים. הוא מחזק את השרירים והמפרקים, משפר את הגמישות, מאזן את לחץ הדם ורמות הסוכר בדם, ומסייע במניעה והקלה על בצקות ודליות ברגליים. בנוסף, תרגול היוגה משפר את תפקוד מערכת העיכול והמערכת ההורמונלית, ומגביר את האנרגיה.

תועלות ראשיות של תרגול היוגה בהריון
חיזוק שרירים ומפרקים
שיפור גמישות
הפחתת בצקות ודליות ברגליים
איזון לחץ דם ורמות סוכר בדם
שיפור תפקוד העיכול והמערכת ההורמונלית
הגברת האנרגיה

עקרונות בהריון יוגה

תרגול היוגה בהריון מבוסס על התנוחות והאסאנות של היוגה. עקרונות אלו מתמקדים בשמירה על הבטן, הגב, והאגן כדי לחזק את השרירים המעסיקים את אזור הלידה. בנוסף, תרגול היוגה בהריון עוסק בנשימה עמוקה ומרגיעה, שמסייעת להרפות ולשחרור מתח.

תנוחות היוגה מסייעות להחזיר את הגוף למרכז, ליצוב ולמיון. התנוחות מאיצות את המערכת העצבית הפרסימטים והלימביות, שגורמות למתיחה ולשחרור.

אסאנות בבהריון יוגה

תרגול היוגה בהריון כולל מגוון רחב של אסאנות המתאימות לגוף ההרות. האסאנות משפרות את האיזון הגופני, חיזוק וגמישות השרירים, ומסייעות בהרפיה ושחרור מתח. דוגמאות לאסאנות כוללות מחטב נשיפה, ונשיפת הפאשימוטנאסנה (פוזיציה יוגית המשתמשת בשלד הנשימה הרחמית לעיסוי ולהרפיה).

יוגה בהריון לרוגע ושלווה

תרגול היוגה בהריון מלמד את האישה להרפות, לנשום ולשחרר וכל אלו חיוניים ביותר בזמן הלידה. תנוחות ותנועות היוגה מסייעות בריפוי והרגעת העצבים וממציאות מצב של רוגע ושלווה. כשהאישה רגועה ורפויה, הצירים מתחזקים והלידה מתקדמת.

בהריון יוגה למתחילים
יתרונות היוגה בהריוןאופן הפעולה
הרגעת העצביםתנוחות יוגה מסייעות לשחרור מתח ולריפוי העצבים המתוחים בזמן ההריון.
חיזוק הציריםתנוחות היוגה המתמקדות בחיזוק הגב ושרירי האגן יכולות להכין את הגוף לתהליך הלידה ולהפחית את העומסים הפיזיים במהלך הלידה.
הקלה על כאבים וצפצופיםתרגול היוגה מעניק כלים להקלה על כאבים באגן, בצקות ודליות ברגליים, ומסייע בהחזרת האנרגיה הפיזית לגוף.
רוגע ושלווהתנוחות היוגה, נשימה והבנת המדיטציה מסייעים ביצירת מצב של רוגע ושלווה בתקופת ההריון והלידה.

תרגול יוגה בהריון – התכנסות והכנה

לפני תחילת תרגול יוגה בהריון, מומלץ למצוא מקום שקט ומזרון נוח. יש לתרגל עם היכולת ולהקשיב לגוף. כדאי ללבוש בגדים נוחים ולא לאכול ארוחה לפני התרגול. אפשר להתחיל לתרגל בהריון כבר מתחילת ההריון. יש להתייעץ בכל מקרה עם רופא המטפל טרם תחילת התרגול.

תרגול יוגה בהריון מתחיל עם התכנסות והכנה מראש. חשוב למצוא זמן ומקום המותאם לתרגול, שבו ניתן להתרכז ולהתמקד בגוף ובנשימה. מערכת הירוקינטק הפוסטנדריאלית יכולה להיות הבחירה המועדפת למקום של שקט והרגעה, והאשן או המזרון הנוח יכול לשמש כפלטפורמה מעולה לתרגול. מומלץ ללבוש בגדים נוחים, המאפשרים תנודות חופשיות, ולמנוע אכילה כבדה קודם לתרגול כדי למנוע תחושת כבידה לא נוחה.

נשים המתחילות לתרגל תרגול יוגה בהריון מתחילת ההריון יכולות ליהנות ממנוחה נפשית ופיזית, ייכולת גופנית משופרת, והכנה וחיזוק ללידה הקרובה. בכל מקרה, כדאי להתייעץ עם רופא המטפל או המתמחה ביוגה לפני תחילת התרגול, כדי לוודא שהתרגול מתאים למצב הבריאותי והתפקודי שלה במהלך ההריון.

תרגילי יוגה לנשים בהריון

תרגול יוגה בהריון נחשב לחיוני ומומלץ בגלל העושר של תרגולים אשר מתאימים לשלבים השונים בהריון. בעזרת תרגול יוגה המותאם, ניתן לחזק את שרירי האגן והגב, ולהתכונן בצורה מיטבית לתהליך הלידה הקרוב. מומלץ לבצע את תרגול היוגה במקום שקט ונוח, לדוגמה על מזרון רך או שטיח יוגה שיספק תמיכה מהותית לגוף. התרגול יתאים ליכולת וקושי האישי של כל אישה ויכול להתאים פרטני לצרכים שלה.

בהמשך ימצאו עשרה שלבי תרגול יוגה להריון המתחילים מראשית ההריון ועד לערב הלידה. בכל שלב תמצאו תרגילים מתאימים שיסייעו לחיזוק ולהתנהלות הגוף במהלך ההריון. מומלץ לשבת, להתרפות ולהתאושש מחוץ לאימונים, במקום שקט ונותן בבית עם דיווש תרגול; כל מה שנדרש הוא מוטיבציה, נחישות וסבלנות לגופך המשתנה במהלך ההריון.

שלב ההריוןתרגילי יוגה מומלצים
שלב ראשון: הריון מוקדם עד שבוע 12
 • פשיטת רגליים על הקיר
 • שטח שכיבה לפירוק מתחים
 • תרגול נשימה מרגיע
שלב שני: שבועות 13-26
 • אגן פנטה ורטיבווית
 • שועל רסק
 • ארנבת וישנאסולסנה
שלב שלישי: שבועות 27-40
 • בית המשפחה
 • דולפין מאוקראס
 • ספינת הצפרדעים

תרגול יוגה בהריון מתמקד בחיזוק והתכוננות הגוף לתהליך הלידה הקרוב. בעזרת התרגולים המתאימים, ניתן לשפר את כושר הגוף, לחזק את שרירי האגן והגב, ולהקל על סימפטומים שונים הקשורים להריון. חשוב להתאים את התרגילים ליכולת ולצרכים האישיים של כל אישה ולהאזין לקולות של הגוף בזמנים של התמרה והתפתחות. אם יש כאב או בעיה כלשהי, עליך להפסיק את התרגול ולהתייעץ עם הרופא.

יעילות יוגה בהריון וטיפים לתרגול

תרגול יוגה בהריון הוא חשוב ומומלץ לקידום בריאות הגוף והנפש במהלך תקופת ההריון. לפני תחילת התרגול, כדאי למצוא מדריך מיומן בתחום, עם ניסיון בתרגול יוגה בהריון. ביחד עם המדריך תוכלו למצוא את התרגילים המתאימים לכל שלב בהריון שלכם.

חשוב להתרגל ביכולת ולהקשיב לגוף שלכם. אל תדחפו את עצמכם מעבר לכושר שבו אתם מרגישים נוחים וטובים. התרגול עדיף להתאמתו לשלישי ההריון, תוך עריכת דיון עם הרופא/ה שלכם. קריאה לגוף וקחת הפסקות במידת הצורך יכולה להיות מועילה מאוד.

התרגול ביוגה בהריון יכול להעניק לכם רגעי רוגע ומנוחה. הפיליטה והשמירה על אווירה של רוגע ושלווה יכולה לסייע במניעת מתחים לא נודדים ובשמירה על הרגשת רוגע בזמן הלידה.

FAQ

מה זה בהריון יוגה?

בהריון יוגה היא תרגול היוגה שמתבצע במהלך תקופת ההריון והוא מיועד לתמיכה ושיפור הגוף והרוח במהלך ההיריון והלידה.

איך בהריון יוגה עוזר לשיפור הגוף?

תרגול היוגה בהריון מחזק את השרירים והמפרקים, משפר את הגמישות, מאזן את לחץ הדם ורמות הסוכר בדם, ומסייע במניעה והקלה על בצקות ודליות ברגליים. תרגול היוגה משפר גם את תפקוד מערכת העיכול והמערכת ההורמונלית, ומגביר את האנרגיה.

אילו תנוחות יוגה מתאימות להריון?

תרגול היוגה בהריון כולל מגוון תנוחות אסנות (Asanas) המתאימות לשלבים שונים בהריון. אפשר לתרגל תרגילים כמו קטיפת כתפיים, שיפור התיאום, הדרכה והמלצות להרפיה והרגעת הגוף, ועוד.

מתי במהלך ההריון כדאי להתחיל לתרגל בהריון יוגה?

תרגול היוגה בהריון ניתן להתחיל כבר מתחילת ההריון. עם זאת, חשוב להתייעץ עם רופא המטפל טרם תחילת התרגול ולהתאים אותו לשלישי ההריון בהתאם לציפיות הרופא.

מהם כמה טיפים והמלצות לתרגול יוגה בהריון?

לפני תחילת התרגול יוגה בהריון, מומלץ למצוא מקום שקט ומזרון נוח. כדאי לתרגל עם היכולת ולהקשיב לגוף. צריך ללבוש בגדים נוחים ולא לאכול ארוחה לפני התרגול. בנוסף, חשוב להתרגל ביכולת ולא לדחוף את עצמך מעבר לכושר שבו את מרגישה נוחה.

מאמרים אחרונים >>

עוד מידע בנושא שעשוי לעניין אותך >>

אימון יוגה

אימון יוגה

אימון יוגה הוא משנה את הגוף והנפש. האימון כולל תרגול תנוחות יוגה, התבוננות בנשימה ומדיטציה.

לקריאה »
יוגה חבלים

יוגה חבלים

יוגה חבלים היא תרגול עתיק המתרכז בשימוש של חבלים ותפסי תמיכה נוספים במהלך התרגול. המושג

לקריאה »